Jāņa  radiovadāmo modeļu hobija  lapa

 

IEVADS

Skolas laikos mēs sapņojām par radiovadāmiem modeļiem, kādu laiku es pat mēģināju taisīt raidītāju, bet servomašīnītes nebija pa spēkam.  Beidzot, 27 g. vecumā radās labvēlīgi apstākļi. Gribējās pārmaiņas pēc sēdēšanas laboratorijā un papīru rakstīšanas. Kuģi un automašīnas man nelikās tik aizraujoši lidmodeļi, tāpēc, ka pēdējos ir grūtāk vadīt un ir viegli sadauzīt, un tas rada asas izjūtas, un augstu adrenalīna līmeni asinīs. Rīgā šobrīd ir trīs radiovadāmo modeļu veikali HOBBY (Berga bazārs) ORMIX Kr. Barona un neliela bodīte Bruņinieku ielā. Ir relatīvi daudz arī radiovadāmo modeļu hobijistu, kas sacenšas dažādās sacensībās.

 

BOBBY

2000.g. martā apmeklējot konferenci Berlīnē, pēc vācu draugu ieteikuma, no conferences dienas naudas tika nopirkts modelis Bobby no www.conrad.com. Rekomendēts kā modelis iesācējiem. Parametri: balzas planieris, 2 kanālu pults, standarta izmēra servo. Mēnesis pagāja līmējot ar balto PVA līmi. (Ar 5 min epoksīda līmi būtu gājis ātrāk, bet visātrāk būtu bijis ar 5 sek. superlīmi.)

 

Šeit ir mani lidošanas instruktora ieteikumi. Sākumā jāiemācās stūrēt vertikāli, lai aizlidotu pēc iespējas tālu. Pēc tam jāiemācās lietot sānvirzienu stūri. Vispirms jāmēģina nolidot taisni, tad pagriezienus. Ideāli jāvar iztaisīt pilnu apli (apļus) un noķert planieri.

 

Bobby kā planieris gaisā turējās tikai kādas 5 sekundes. Pārāk smags.  Kad tika apgūta stūrēšana, Bobby tika iebūvēts 600 izmēra elektromotors un modeļu automašīnu 7 akumulatori (pārāk smagi). Lai varētu izmantot 2 kanālu pulti, viens servo, kad nonāca galējā stāvoklī atvienoja motora ķēdi. Motora celtspēja 300 g, bet modeļa svars 700g. Tomēr brīnums,  ka lidoja (slīpās plaknes princips) apmēram 2 min pret vēju knapi ceļoties augšā, bet pa vējam uzņēma lielu ātrumu, krita lejā, un parasti salauza propelleri, jo nebija riteņi. Lūk modeļa foto atrodoties uz saimniecības “Rīga” novārtā atstātajiem laukiem.

Nākamais solis bija ielikt 2,5 cm3 spirta motoru.  Motora vilktspēja bija 1 kg. Modelis cēlās gaisā gandrīz vertikāli. Divkanālu pults sānu stūre tika sajūgta ar gāzi, lai nolaižoties varētu izslēgt motoru. (varbūt labāk būtu bijis gāzi savienot ar augstuma stūri).

2002. g. vasarā  Bobby tika vadīts ar 3 kanālu Hitec pulti. Elektriskā versijā tika izmantots 400 izmēra motors, 8 AA izmēra GP akumulatori ar 1600 mAh ietilpību, 20 A elektronisks ātruma regulators. 8 min lidojuma laiks.

Pēc tam tika izmēģināts spirta dzinējs un 3-kanālu vadība, riteņi. Pēc ietriekšanās kokos balzas spārni tika nomainīti ar plastmasas kartona spārniem (corrogated plastics), kas ir smagaki, bet praktiski nesabojājami. Tomēr spārnu simetriskais profils neatbilda modeļa smaguma centram un modelis nelidoja. Kopējie tēriņi Bobby apm. 200Ls. Traki!!! Labāk būtu nopircis datoru un lidojis ar simulatoru spēlēm. Tad pēc avārijas nekas nav jālabo, janospiež tikai poga new game.

 

 

Firebird XL

Modelis ir piemērs tam, ka tomēr ir iespējams vadīt lidmodeli ar lētu divkanālu pulti. Viens kanāls ir sānu stūre un otrs ir motora apgriezieni. Ja palielina apgriezienus, tad modelis ceļas uz augšu, ja izslēdz, tad planē lejup. Trūkums, ja planieris sāk pikēt, nav augstuma stūres ar izlīdzināt tā trajektoriju. 400 motors, 6 akumulatori 900mAh. Gaisā 15 min. Diemžēl reiz gaisā salūza stūre un manu modeli nebija iespējams dabūt lejā. Tas riņķoja pa apli un vējš to aizpūta ārpus redzamības privātmāju rajonā Oklahomas štatā ASV, kur tas pazuda. Zaudējums 110$.

 

Raķešu planieri  (raķešplāni)

Ir tādi radiovadāmi planieri, kurus gaisā paceļ raķetes un pēc tam ar tiem var planēt kādas 5 min.

Mana modeļa spārni ir izgriezti no putuplasta pēc raķešplana profila ar karstu drāti (vidū ielīmēta koka riba) pārvilkti ar skoču. Oglekļa šķiedras centrālā truba (makšķeres kāts). Šāds modelis izmests no rokas lido ap 20 sek, profesionāli iztaisīts lido ap 40sek. Sagādā daudz prieka. Izmēģināju pielikt elektromotoru.  8 minūtes lidojuma. Modelis diezgan izturīgs pret salūzšanu. Aizmirsu nofotografēt. Raķešplānus gatavo tehniskās jaunrades namā Annas ielā 2 www.tjn.lv., kuriem esmu no sirds pateicīgs par padomiem modeļu izgatavošanā. Attēlā jauno lidmodelistu treniņš uz Hipodroma laukuma.

 

 

Lidojoši spārni (deltaplāni) iegūst lielu popularitāti. Tiem nav astes. Tas ir izturīgs putu plastmasas spārns pārvilkts ar plēvi. Var būt ar un bez motora (planieris). Jūras krastā un nogāzēs var ilgi turēties gaisā. Tiek rīkotas gaisa kaujas. Lūk divi populāri piemēri:

ZAGI (ASV) www.zagi.com,  un TORO 300 (Čehu ražojums) http://www.telink.cz/. Vadībai var izmantot lētu trīskanālu pulti HITEC Focus III ar kanālu miksēšanu ar vienu stūru vadības sviru un atsevisķu ātruma sviru no http://www.hobby-lobby.com/

 

 

Mans mērķis ir popularizēt lidojošos spārnus Latvijā. Mana 2 gadu gaitā izveidotā konstrukcija ir šāda: lidojošais spārns ir putuplasta spārns ar divām ribām - viena ielīmēta 2 cm no spērna priekšejās malas un - otra gar aizmugurējo malu. Bez ribām nav stingrības un spārns pēc smagākiem kritieniem vairs nelido un jāmet ārā. Baltais putuplasts Latvijā ir nopēkams dažāda blīvuma. Izturīgāko putu materiālu, kuru lieto ārzemju modeļos, pagaidām Rīgā veikalos vēl neesmu redzējis.

 

 

 

Lūk mana 2003.g. modeļa izskats. Tā izmēri ir kopēti no augstākminētā TORO 300 modeļa. Šie spārni neslikti pārcieta vešanu janvārī cemodānā no Latvijas uz Oklahomu ASV. Vispirms tika apgūta tā vadība bez motora. Lidojuma laiks apm. 10 sekundes.

 

Martā pielikts motors.  

Ja smaguma centrs atrodas pārāk talu aizmugurē, tad modelis ir nestabils un var lidojuma laika pēkšņi sāk krist lejā pa spirāli. Ja smaguma centrs atrodas pārāk tālu uz priekšu, tad augstuma stūres ir tālu no optimāla stāvokļa un bremzē lidojumu. Smaguma centru regulē ar bateriju novietojumu.

 

Aprīlī skoča vietā pārklājot spārnus ar monokote materiālu, bija iespējams samazināt gaisa pretestību un paildzinat tā lidojumu kā planierim līdz 18 sek. 

 

 

   

  

 

Modernizācija maijā bija pavisam radikāla. Lai varētu pārvest spārnus uz Latviju, tie bija jāsadala uz pusēm. Tagad spārni ir saskrūvējami kopā ar 4 neilona distanceriem. Elektronika atrodas spraugas vidū. Augšu un apakšu noslēdz plastmasas vāciņi. Šis modelis lido labāk nekā mani iepriekšējie. Var uzlidot tik aukstu, ka modelis kļūst pavisam mazs un to ir grūti vadīt. Izrādījās, ka ļoti svarīgs ir motora stiprinājuma leņķis un tas nosaka, cik labi modelis uzņem augstumu. Tagad modelis lido gandrīz tā kā video klipos internetā, kurus var atrast pēc atslēgvārdiem Flying wings combat video; Zagi combat video.

 

Es varu viegli taisīt vairākas nāves cilpas vienu pēc otras un mācos citus akrobātikas elementus kā lidošanu aukšpēdus, pikēšanu lejā pa spirāli un vējdzirnavas. 

 

 

Turpinājums iespējams sekos...

 

 

 

CITI  PIELIETOJUMI

Lidmodeļu vadības komplektu var izmantot, lai vadītu arī kuģi vai mašīnīti. Tas arī tika izmēģināts. Iztaisīta buru laiviņa zig-zag veidā varēja braukt arī pret vēju un ar to varēja tramdīt gulbjus un pīles pa ezeru. Ar brālēnu iztaisījām arī putuplasta kuģi ar lidmašīnas propelleri. Izgatavots arī tricikls.

 

No draugiem noskatīti netipiski radiovadāmo blociņu pielietojumi:

* Izņemot potenciometru no servomašīnītes, iespējams servomašīnīti izmantot kā motoru lai grieztu radiovadāma robota riteņus.

* servomašīnīšu vadīšana caur datora printera portu

* spēle – sasverams galdiņš ar caurumu, kurā jāieripina bumbiņa.

* lāzeršovs no rādāmkociņa ar diviem spogulīšiem, kas piestiprināti caur pulti ātrumregulētiem motoriņiem.

 

 

SECINĀJUMI

Ar radiovadāmām mašīnītēm var braukāt pa laukumu un var jebkurā mirklī apstāties, bet projām tāpat nekur nevar aizbraukt. Kuģīši peld pa ezeru, dažreiz paliek ezera vidū, bet lidmodeli ir viegli sadauzīt vai vējš to var aizpūst pavisam prom. Tas asinīs paaugstina adrenalīna līmeni un rada spraigu piedzīvojumu izjutas.

 

Radiovadāmi planieri sagādā vislielāko baudu. Iznāk pamatīgi noskrieties (tik ļoti nepieciešamais fiziskais treniņš mūsdienu cilvēkam), un, ja viss strādā, uz lauka var pavadīt 3 stundas. Katrs metiens izdodas savādāk atkarībā no vēja plūsmas. Uz parasta futbola laukuma dienā vidēji 2 reizes sanāca, ka gaisa plūsmas pacēla modeli augstāk nekā izsviežot. Jūras krastā, ja palaimējas, varot lidināties, kamēr kakls paliekot stīvs.

 

Ar elektro-lidmodeļiem prieks beidzas apmēram 10 minūšu laikā, jo izlādējas akumulatoru baterija.  Risinājums iegadāties vairakas baterijas.

Spirta (nitro) motoru modeļi ir ļoti jaudīgi, var celties gaisā atkārtoti, bet apnīk lidināties virs laukuma, jo nekur prom tik un ta nevar aizlidot. Pie tam ir liels troksnis.

 

 

Keywords: Radiovadāmi lidmodeļi, hobijs, Latvija, Latvia, Latvian, radio controlled hobby, r/c, plane models, ships, car, cars, airplane models